Stage Light Controller LED 3D Kinetic Ascendente Kinetic Spheres 3D LED Ball Lighting
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Kind: | Stage Light |
| Emitting Color: | RGB |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- X-CB
- Application
- Stage, Dance Effect Lights, Film and Television
- IP Rating
- IP44
- Certification
- CE, RoHS
- Item Name
- Stage Light Controller LED 3D Kinetic Ascendente K
- Dimmer
- 0-100% Linear Dimming
- Ball Size
- 12/15/20/25/30/35cm, Can Be Customized
- Lifting Height
- 0-7m, Can Be Customized
- Contol Channel
- 10CH
- Control Model
- DMX512 / Master-Slave / Auto/Madrixs
- Lift Hanging Weight
- 1-2kg
- Warranty
- 1 Year
- Transport Package
- Carton Case or Fly Case
- Specification
- CE. RoHS.
- Trademark
- xlighting
- Origin
- Guangzhou of China
- HS Code
- 9405409000
- Production Capacity
- 10000PCS/Per Year
Product Description
stage light controller led 3d kinetic ascendente kinetic spheres 3d led ball lighting
| Voltage | AC 90/240V, 60/50Hz |
| Power | 150W |
| Winch lifting height | 1.5/3/6/9m |
| Ball size | 15/20/25/30/35cm |
| Winch case material | Aluminum |
| Ball material | PE |
| G.W | 10kg |
| Control way | DMX / software |
| Chip | EUROPE |
| Motor | Silence motor |
| Light source | High brightness SMD 5050 |
| Manufacturing capacity | The biggest manufacturers in the industry |
| Quality | The most stable in the industry |
| Certificate | CE & ROHS |

Feature:
1.Complete control board with DMX in/out.
2.Newest inductor with shielding function,show more smooth dimmer.
3.Electric motor driver has stronger power to moving winch
4.More thichness motor for Kinetic light ,will move more quickly and facile.
5.Lift cable smaller and firm from germany.
6.Fall protection, Newest and safe design which is add electromagnetic valve.
7.Can be customized.





X lighting Co., Limited is professional at stage lighting equipment, factory is located in Baiyun District,
Guangzhou, China, founded in 2009 year. Production including Kinetic light, moving head, led dance floor,
led par light, LED wall washer, LED city color, laser show and so on.

FAQ
Q:Where is your factory located? How can i visited there?
A:Our factory is located in Guangzhou City, China, it's about 30 minutes away from CAN Airport. Warmly welcome to visit to our factory, we happy to help you booking hotel and airport pick-up.
Q:How long years your factory?
A: Our factory was founded in 2009.
Q:What parts are manufactured by you?
A:The important parts are manufactured by us. Other parts from China Top famous suppliers.
Q:What certificates do you have?
A:Since Europe and America are our main markets, our products are with CE/ROSH certificate
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Kinetic Light
- Stage Light Controller LED 3D Kinetic Ascendente Kinetic Spheres 3D LED Ball Lighting